كورونافيروس: Şu an bilmeniz gerekenler

Belirtileri ، bulaşması ، kuluçka süresi ، alınabilecek önlemler ، yaşlı ve hasta insanların dikkat etmesi gereken hususlar: Koronavirüs SARS-CoV-2 ile ilgili en önemli bilgiler.

© Getty Images / Science Photo Library / KATERYNA KON / SCIENCE PHOTO LIBRARY

فيروس كورونا belirtileri nelerdir؟

فيروس كورونا belirtileri nelerdir؟
En çok gözlenen belirtiler: ateş، öksürük، solunum güçlüğü، kas ve eklem ağrıları.

فيروس كورونا Bu belirtiler özel değildir ve bir çok enfeksiyonlarda bulunabilir. Bu semptomlardan biri veya daha çoğu bulunan kişiler Covid-19-vakasi olmayadabilir. Koronavirüs’e yakalananlarda mesela kuru öksürük، ateş ve halsizlik olabiliyor. Bazı hastalardada nefes darlığı، baş ve vücut ağrısı، boğaz ağrısı، burun akıntısı ve ishalde gözleniyor. Bu belirtiler sadece Koronavirüs’a özel değildir ve diğer solunum yolu hastalıklarındada görülebilir.

Önemli: Soğuk algınlığı belirtileri olup Koronavirüs'e yakalanmaktan şüphelenenlerin anında doktora gitmesi tavsiye edilmiyor. Ev doktorunu veya 116117 numaralı "خدمة طبية عند الطلب" في أرانماسي öneriliyor. Mesela nefes darlığı gibi acil durumlarda aranması reken numara 112 dir. Baska semptomlarda bulunuyorsa bildirilmelidir. الشمس 14 gün içerisinde Koronavirüs'u olan bir kişi ile temasınız olduysa veya riskli bir bölgede bulunduysanız bu bilgileride açıklamanız gereklidir.

Kuluçka zamanı ، hastalığın gidişati ، خطر grupları

Kuluçka zamanı: genellikle 3 ve 7 gün arası، 14 güne kadar uzayabiliyor. Gidişati: çoğu zaman hafif derecede، ama şiddetli de olabilmektedir.

Virüsün kuluçka zamanı genellikle 3 ve 7 gün arası olmaktadır، ancak bu sur 14 güne kadar uzayabiliyor. Enfeksiyon çok hafif belirtilerle، bazen hiç belirti göstermedende geçebiliyor. Virüs old solunum yollarına ilerleyip bazı vakalarda zatüreye yol açabilmektedir. Almanyadaki Koronavirüs’ten Ölümler nerdeyse sadece yaşlı ve kronik hastalıklar bulunan vakalarda görünmektedir (kalp veya akciğer hastalıkları، şeker hastalığı ve kanser gibi). Şimdiye kadar görunen vakalarda çocuklarda nerdeyse belirtisiz olduğu، hamile kadınlarda ise virüsu şiddetli geçirme riski yüksek olmadığı gözleniyor.

كورونا ، COVID ، السارس: çok isimli bi virüs

Medyada Koronavirüs veya "yeni tip Koronavirüsten" konuşulmaktadır. Bir kaç çeşit Koronavirüs bulunduğu için Bilim Adamları tarafından öncelikle "فيروس كورونا الجديد 2019" kısacası "2019 - nCoV" adı verilmiştir. سونرا resmen "الفيروس التاجي المتلازمة التنفسية الحادة الوخيمة 2" (SARS-CoV-2) diye adlandırılmıştır. WHO’nun verdiği "Covid-19" ismi virüsün yol açtığı akciğer hastalığı için geçerlidir.

Koronavirüs nasıl bulaşır ve nasıl korunabilinir؟

Bulaşması: tükürük damlacıkları ile، örneğin öksürük ve hapşırık. Korunmak için: diğer kişilerle mesafenizi koruyun ، الأتراك النمساويين veya hapşırırkan dikkat ediniz ، ellerinizi sabun ile yıkayınız. Hastaların evde kalması reklidir.

Grip vakalarında olduğu gibi virüs damlacık saçılması ile yayılıyor: mesela öksürürken veya hapşırırken dağılan tükürük damlacıklarından. Diğer insanlardan - özellikle soğuk algınlığı olanlardan - en azından 1 متر mesafeli durulması önerlir. Öksurürken veya hapşırıken her zaman mendil kullanarak başkalarını koruyunuz، mendiliniz yoksa dirseğinizin içini kullanmanız tavsiye ediliyor.
Vücut sıvılarının bulaşmaması için tokalaşmamak ve sık sık Sabun ile el yıkamak tavsiye ediliyor. Yüzünüze dokunmaktan kaçınınız، çünkü hastalık ağız، burun ve gözleriniz yoluyla vücudunuza bulaşabiliyor.

Ücretsiz تنزيل
Posterimizde koronavirüs ile ilgili en önemli bilgiler herkesin anlayacağı bir dille açıklanmıştır.

تنسيق A4 الملصق إندا ücretsiz olarak indirilip işyeri، okul ve etkinlik alanlarında asılabilir. Posterin Ingilizce، Türkce ve Arapca verziyonları bulunmaktadır.
تحميل ملصق için

Ne zaman Koronavirüs testi yapılmalı؟

اختبار Sağlıklı oldukca gereksizdir. فيروس كورونا tespiti için labatuvarlardaki testler sadece SARS-CoV-2’ye yakalandığından şüphelenenlerde yapılmaktadır.

Hastalanınca hangi tedaviler yapılabilir؟

Şu anda Koronavirüs’e özel ilaç veya aşı yoktur. Doktorunuzla belirtlierinize karşı en iyi tedaviyi konuşunuz. Ağır hastalananların hastaneye yatırılması gerekebilir.

Henüz SARS-CoV-2’ye karşı özel ilaç veya aşı bulunmamaktadır. Bilim Adamları bunun üzerinde durmaksızın çalışıyorlar، ilk aşı ve ilaç denemeleri yapılmaktadır. Koronavirüs’ünü hafif geçiren hastalar soğuk algınlığında olduğu gibi davransınlar: dinlenmek ve uyumak gibi. Öksürük، burun akıntısı ve ateş gibi belirtilere karşı kullanabilecek ilaçları doktorunuza danışınız. Ağır hastalarda eğer başka mikroplarda eklenirse bu ikinci bakteriyel enfeksiyona karşı antibiyotik verilmektedir. Hastalar nefes almakta zorlanıyorlarsa oksijen tedavisi ile destek verilmektedir veya solunum cihazları kullanılmaktadır.

Coronavirus SARS-CoV-2 ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler için internet sayfaları

Bir çok enstitüler internet sayfalarında yeni tip CoVid-19 ile ilgili tıbbi bilgiler vermektedir. Burdada bu internet sayfalarını bulabilirsiniz:

  • وزارة الصحة الاتحادية - علمان
  • معهد روبرت كوخ (RKI) - ألمان
  • منظمة الصحة العالمية (WHO) - ingilizce
  • المركز الاتحادي للتثقيف الصحي (BZGA) - ألمان
  • تحذيرات السفر الصادرة عن وزارة الخارجية - alman

"وزارة الصحة الاتحادية" un Koronavirüs ile bilgi için vatandaş hattı:
0800/011 77 22 (bağımsız hasta konsältasyonu)

030/346465100 (BMG)

115 - Genel ilk bilgi ve arabuluculuk için ("رقم السلطة") www.115.de (ألمان)

Sağır vatandaşlarımız için Koronavirüs ile ilgili bilgi servisi:

Faks: 030340 60 66 07

البريد الإلكتروني: [email protected] veya [email protected]

Işaret dilli video ve phone: gebaerdentelefon.de/bmg/

فيروس كورونا

أخبار عن فيروس كورونا

التطعيم ضد كورونا: سجل تطعيم رقمي في الصيدلية

Covid-19: هذه هي الطريقة التي يتم بها حماية الأشخاص الملقحين بشكل جيد

تعد الحكومة لائحة استثناء للأشخاص الذين تم تطعيمهم

تجعل ألمانيا السفر من الهند أمرًا صعبًا

مكابح الطوارئ الفيدرالية: خروج محدود من الساعة 10 مساءً.

الآثار الجانبية المحتملة للتطعيم ضد Covid-19

ما يحتاج الموظفون لمعرفته حول "الاختبار الإجباري"

مقارنة بأربعة لقاحات للكورونا

يجب على الأشخاص الأصغر سنًا الذين تم تلقيحهم من Astrazeneca التحول إلى مستحضر آخر

دروستن: الإجراءات ليست كافية

تحدي عالم العمل باحتواء كورونا

35000 طبيب أسرة يبدأون في التطعيم

Astrazeneca خاصة للأشخاص الذين تزيد أعمارهم عن 60 عامًا

أقنعة FFP2 أثناء العمل: الحق في الاستراحات

قواعد عيد الفصح للولايات الفيدرالية